2006

O uplynulém víkendu se v Nižboře uskutečnil v pořadí již 10.ročník memoriálu Tomáše Hoskovského. Toto již tradiční hokejbalové klání svedlo dohromady hokejbalisty z Kralup, Plzně, Kladna, Berouna a Nižbora, přičemž tento jubilejní ročník svou účastí ozdobili nejen synové slavných otců Vladimír Kameš ml. a Petr Hořava, ale i řada hráčů se zkušenostmi z hokejbalové extraligy (Cháma, Bušek, Motl, Husák a další).

Celkem osm týmů bylo rozděleno do dvou čtyřčlenných skupin, kde se v sobotu utkaly systémem „každý s každým“.

 

Skupina A

Ve skupině A splnil roli mírného favorita tým AHL Kralupy. Mužstvo poskládané z mladých hráčů kralupské AHL a opírající se zejména o výkony vycházejících hvězd Totha, Langthalera či brankáře Kresty, zvítezilo ve všech třech utkáních a naznačilo svůj potenciál pro vyřazovací boje. O druhém postupujícím se pak podle předpokladů rozhodovalo mezi HBC Coyotes a domácím SK Nižbor. Nižbor v prvním zápase přesvědčivě zdolal HC Perun zatímco Coyotes prohráli s AHL Kralupy, a tak vzájemný zápas měl hodně napovědět o postupových šancích obou týmů. Samotné utkání však domácí nezvládli a po patrně nejslabším výkonu v turnaji podlehli týmu opírajícímu se zejména o služby kladenských hokejbalistů a slovenské hvězdy Puzdera 1:4. Ani výrazně zlepšený výkon v posledním zápase pak v případě Nižborských k bodům nevedl, a tudíž druhým postupujícím se stali HBC Coyotes. HC Perun pak v turnaji představil zajímavou směsici mladých začínajících hráčů i zkušenějších borců, na více než čtvrté místo to ale nestačilo. Jde však bezesporu o tým, který je na vzestupu a už za rok může být vše jinak.

 

Skupina B

Skupina B pak přinesla ještě o poznání zajímavější zápletku. Štikou této skupiny se stal HC Sokol Nižbor, který se opíral a řadu kladenských hokejistů a po zásluze skupinu vyhrál, když o svém vítězství rozhodl v posledním utkání výhrou nad Minicemi Quijotes. Ti totiž do té doby kralovali a po vítězstvích nad Plzní a Berounem kráčeli k očekávanému prvenství, kterému ale HC Sokol zamezil a na úkor Plzně, se kterou v krásném utkání remizoval 4:4, postoupil do semifinále.

Plzeňstší předváděli krásný kombinační hokejbal, ale trochu doplatili na menší produktivitu, a tak se museli spokojit se třetím místem. Na čtvrtém místě pak skončili mladí berounští Demons, jejichž výkony ale byli rozhodně slibné a s výjimkou posledního utkání s Plzní odehráli s favority zajímavá utkání.

 

 

Hvězdou prvního nedělního semifinále mezi HC Sokol Nižbor a HBC Coyotes se stal Martin Puzder, který svým hattrickem posunul Coyotes zaslouženě do finále. Přes veškerou snahu Sokolů byli Coyotes většinu utkání ve vedení a přesto, že se v závěru podařilo Vimrovi s Kubrem dvěma brankami utkání zdramatizovat na vyrovnání už to nestačilo.

Druhé semifinále pak přineslo zajímavé kralupské derby, kde dominovali obrany a brankáři a po výsledku 1:1 rozhodovaly samostatné nájezdy. I zde byli dlouho brankáři lepší útočníků, a tak až v jedenácté sérii rozhodl jedinou brankou štírek Tóth o postupu AHL Kralupy.

Mezitím v utkání o sedmé místo HC Perun přetlačil Demons Beroun, když o svém vítězství rozhodl dvěma brankami v druhé polovině utkání.

V utkání o páté místo pak SK Nižbor přesvědčivě zvítězil nad již poněkud unaveným dojmem působícím Rozvojem Plzeň, když klíčovým mužem se ukázal být autor hattricku obránce Šmíd, který se na turnaji potkal s obdivuhodnou střeleckou formou.

V duelu poražených semifinalistů následně Minice Quijotes jednoznačně přestříleli HC Sokol Nižbor, který po zklamání z prohraného semifinále končil turnaj již poněkud v útlumu, čehož šikovní kralupští hráči dokázali beze zbytku využít a zajistili si místo na pomyslných stupních vítězů.

Finále pak bylo opravdovým vrcholem. Duel šikovného a dravého mládí se zkušeností a odolností hokejbalových matadorů přinesl strhující podívanou, kdy ve vedení se postupně vystřídaly oba týmy, aby zápas nakonec dospěl do samostatných nájezdů. V jejich první sérii byl za Coyotes úspěšný Puzder a až do poslední série se zdálo, že by se mohlo jednat o branku rozhodující. Kralupský Košta ale prokázal ocelové nervy a posledním nájezdem vyrovnal. A když se hned v následující sérii trefil Maršinský bylo rozhodnuto o tom, že putovní pohár pro vítěze opět po roce pocestuje do Kralup.

Hokejbalový víkend na břehu Berounky se za ideálního počasí opět vydařil, a tak snad zbývá už jen dodat… za rok v Nižboře nashledanou.

V Nižboru 12.6.2006

Jirka Černý

Script logo